Už Jan Amos Komenský moc dobře věděl, jak při výuce zabírá názornost, a největší učitelka národů paní příroda má názorných didaktických pomůcek bezpočet. Tvůrci naučných stezek mezi nimi budují označkovaná spojení a u těch nejzajímavějších také stanoviště s informačními panely. Dobrodružství poznávání může začít – i v Praze.
NA STEZKY.EU
Lokalita: Praha. Výhoda: údaje o přístupnosti pro vozíčkáře, rodiče s kočárkem a seniory
Podle webových stránek nastezky.eu se v hlavním městě nachází 40–50 stezek „interpretujících přírodní a kulturní bohatství našeho prostředí. Řada těchto lokalit je svým statutem zvláště chráněné území nebo přírodní park.“ Dlužno dodat, že mezi nimi jsou i naučné stezky sportovní s informacemi, jak správně provádět cviky na přilehlých veřejných sportovištích.
Na webu Na stezky si můžete naučnou stezku zvolit dvěma způsoby. HOMEPAGE obsahuje interaktivní mapu, kde si z jejich nabídky vyberete vizuálně podle její polohy: chcete-li se vydat spíše do západní části města, prostě kliknete na nějakou v mapě zaznamenanou stezku na západě Prahy, má-li to být spíš na východ, vyberete si nějakou „namalovanou“ na východě atd. Okamžitě se vám objeví název stezky a po dalším kliknutí bližší údaje včetně těch, které jsou důležité pro vozíčkáře, rodiče s kočárkem a seniory.
Druhou možností, jak si vybrat naučnou stezku, je v sekci STEZKY zadat požadovanou lokalitu (Praha 1 – Praha 22) a současně požadavek na „stupeň bezbariérovosti“ z hlediska výše uvedených skupin v barevné škále zelená (stezka je pro ně přístupná), oranžová (přístupná s doprovodem) a červená (nepřístupná). Výhodou této možnosti je rychlé filtrování naučných stezek podle vlastních, předem známých kritérií.
Webové stránky Na stezky.eu najdete ZDE.
STEZKY.INFO
Lokalita: Praha (38 naučných stezek) a Středočeský kraj (133). Výhoda: bohatá fotogalerie jednotlivých stezek.
V sekci Naučné stezky si vyberete podle lokality, která vás zajímá (v nabídce je Praha a abecedně seřazené okresy Středočeského kraje), a když máte vybráno, můžete se hned v sekci „Fotogalerie“ podívat, do čeho máte v plánu jít. V sekci „Obecně o stezkách“ se dozvíte, co to vlastně naučná stezka je, jak se značí a jakou podobu mají panely a jejich texty. V jiné sekci získáte základní poučení o naučných stezkách pro chytré mobily, odkazy na některé z nich i prokliky na jiné weby zabývající se touto tematikou. Také máte možnost být automaticky upozorněni v případě, že vznikne nová stezka.
Web Stezky.info si můžete otevřít ZDE.