Závěr roku se sice teplotně podobá jaru, ale dva tradičně nejchladnější měsíce na nás „zakleknou“ teprve po silvestru. Je proto dobré připomenout, že při dodržení několika zásad se svých procházek i městských pochůzek většinou nemusíme vzdávat ani v mrazech. Kdo by měl naopak chůzi v mrazivých dnech omezit a jaké zásady se vyplatí dodržovat?
Delší chůzi a obecně venkovní pobyt v mrazech by měli zvážit a případně omezit senioři, nastávající matky a rodiče provázející malé děti. Záleží přitom samozřejmě na zdravotním stavu, fázi těhotenství a věku dětí, ale i na vnějších faktorech. Pobývání v mrazech pak lékaři výslovně nedoporučují lidem s plicními, srdečními či oběhovými problémy. A vnější faktory? Patří k nim, jestli je pouze kolem bodu mrazu, anebo mrzne „až praští“, a také zda podmínky nezhoršuje aktuální kvalita ovzduší. Při smogové situaci se delší pobyt venku a hlavně zvýšená fyzická aktivita – bez ohledu na teplotu – nedoporučuje nikomu.
Pokud se pro výlet, procházku nebo třeba chůzi do práce v mrazivém dni rozhodneme, měli bychom dodržet některá osvědčená pravidla.
NOHY V TEPLE A SUCHU
Nejlepším řešením je vhodná treková obuv, která naše nohy ochrání díky porézní membráně typu Gore-tex umožňující výpar potu, ale zamezující průniku vnější vlhkosti. Nemá-li už své „nejlepší dny“ za sebou, nepropustí dokonce ani tekoucí vodu. To dnes ví snad už každý, ale poněkud méně je známo, že je také vysoce odolná vůči mrazu a větru. Proto rozhodně není špatné kromě takových bot zvolit i goretexové kalhoty či bundu, které umožňují vzít si o jednu vrstvu oblečení méně.
VRSTVENÍ OBLEČENÍ
Dobré boty jsou základ, ale celkový dojem (pokud jde o pocit tepla) může pokazit nevhodné oblečení. Proto bychom na sobě měli mít tři i více vrstev, z kterých případně můžeme odkládat.
Spodní vrstva je nejdůležitější, a proto by neměla být bavlněná – ta se snadno propotí a pak studí. Naopak je dobré si obléci vlněné funkční termoprádlo. Vyplatí se investovat do merina, které má vynikající termoregulační vlastnosti, odvádí pot a nepřejímá pachy.
Jako prostřední, izolační vrstvu je vhodné použít flísovou bundu či svetr. Jako vnější vrstva je nejlepší bunda odolná proti větru.
A CO JEŠTĚ?
Jde už spíše jen o samozřejmosti, které však není dobré podcenit. Teploty pouze „kolem nuly“, když navíc svítí slunce, lákají k tomu, abychom si ven vyrazili až příliš na lehko. Jenomže počasí v zimě bývá značně proměnlivé, a proto si vždy s sebou vezměme čepici a rukavice, i kdyby jenom pro jistotu do batůžku. Pro výlety je lepší volit cesty lesem než otevřenou krajinou, kde to víc fouká. V zimě bychom také měli preferovat kratší trasy rychlejším tempem, při kterém se lépe udržuje příjemná teplota než při dlouhých a pomalejších. A zapomenout bychom neměli ani na ohřívací zastávky, například v hospůdkách – ideální je předem si ověřit, jestli budou otevřené.
Krásné zimní vycházky a spokojené návraty v roce 2022!