Studie prokázaly, že cyklisté žijí v průměru o 2 roky déle než ti, co na kole nejezdí, a že 25 minut svěží chůze denně může prodloužit život až o 7 let (angličtina). Jak si ale na takovou pravidelnost v záplavě povinností a úkolů, které musíme chtě nechtě každý den zvládat, najít čas? A je vůbec Praha vhodným místem pro pravidelný venkovní pohyb?
Tím se budeme zabývat v našich hlavních tématech měsíce, v němž probíhá soutěž Do práce na kole. A už její název hodně napovídá: je lepší zařadit pohyb do života formou každodenní aktivní dopravy, než si například skočit jednou týdně do fitka a k tomu o víkendu vyrazit na výlet. Pět nebo šest půlhodinek „pouhé“ chůze týdně totiž podle lékařů prospěje zdraví daleko více než dvě tři hodiny mnohem intenzivnějšího cvičení… Nehledě na to, že to vyjde o hodně levněji.
Aktivní způsoby dopravy jako pěší chůze a cyklistika pomáhají udržovat tělo i mysl až do vysokého věku zdravé, a navíc netvoří žádné emise. Proto je na ně zaměřen letošní Evropský týden mobility. Ten proběhne v září, ale začít více chodit nebo jezdit na kole, koloběžce, inline bruslích či skateboardu je ideální hned.
Další hlavní témata 2019:
- DUBEN: Pražská MHD
- ÚNOR/BŘEZEN: Emise a smog
Projekt Čistou Stopou Prahou je v roce 2018–2019 spolufinancován z projektu „Čistá mobilita pro Prahu". Ten je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí České republiky neodpovídají za věcný a formální obsah informací, které příjemce podpory zveřejní v rámci realizace podporovaného projektu. Více na www.sfzp.cz, www.mzp.cz.