Málokdo zná v Praze každou uličku do té míry, že po vyslovení adresy mu automaticky před očima vyskočí nejideálnější cesta, kterou by se měl vydat.
Ostatně každý má ještě k tomu jiné potřeby, které se navíc mění podle počasí, společnosti nebo účelu cesty. Někdo se potřebuje co nejrychleji přemístit, někdo by si rád vychutnal městskou krajinu a nebo umožil svým dětem se volně, ale zároveň bezpečně projet. Ale kde? A kudy?
K tomu vždy sloužily, slouží a budou sloužit mapy, k nimž se v čase moderních technologií přidaly i mobilní aplikace.
MAPY
Oficiální cyklistická mapa Prahy je on-line dostupná na pražském mapovém portále ZDE, který spravuje a aktualizuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Tištěná CYKLISTICKÁ MAPA PRAHY vlastně zahrnuje mapy dvě: po rozložení je na jedné straně detailnější centrum města (1 : 15 000), na druhé pak kompletní mapa Prahy (1 : 35 000).
Jde o šikovného pomocníka, který zpříjemní cestování po městě na kole těm, co se v Praze nebo některé její části nevyznají, a speciálně všem cyklistickým nováčkům, kteří v ní jako bonus v textové části naleznou rady, jak ve městě správně jezdit. K větší přehlednosti mapy slouží například zdůraznění hlavních průjezdů městem nebo tučné písmo názvů ulic, kterými cyklotrasy vedou, oproti ostatním ulicím bez zvýraznění. Na mapě najdete přehled parkovišť B+R a také umístní cyklostojanů – zvlášť v jejich případě se však situace v čase může vyvíjet a měnit. To ostatně platí také pro zaznamenaná ubytovací a stravovací zařízení s certifikací „Cyklisté vítáni". Díky rozlišení „Cyklotrasa s vyloučením automobilového provozu" / „Značená cyklotrasa" / „Značená cyklotrasa v silném provozu" / „Značená trasa vhodná pro horská kola" si můžete už dopředu udělat představu o tom, co vás na cestě čeká. Tam, kde na sebe v terénu vyznačené trasy nenavazují, vám mapa nabídne pokračování cesty pomocí přerušovaně vyznačených „Tras bez značení v terénu".
Tištěné cyklomapy můžete zdarma získat v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy ve Škodově paláci (Jungmannova 35/29, 110 00 Nové Město) a na Nové radnici ( Mariánské nám. 2, 110 00 Staré Město) a také na informačních centrech Czech Tourism v Praze na Vinohradské ulici a Staroměstském náměstí (ZDE). Další možností jsou akce pro veřejnost, kterých se za Čistou stopou Prahou pravidelně účastníme – například veletrh cyklistiky For Bikes, S kočárkem Prahou, Den bez aut a jiné.
Další možností je on-line mapa Prahou na kole ZDE, kerou spravuje občanské sdružení Auto*Mat. Díky dobré práci nadšených a aktivních lidí, je mapa aktuální a rychle reaguje na aktuální dění a změny. Najdete zde informace o plánovaných uzavírkách, nebezpečných úsecích, fotografie z míst, parkovací zařízení a spoustu dalších užitečných informací. Co je však největší výhodou této mapy, je možnost vyhledat cyklistické spojení přesně podle vašich potřeb a preferencí. Mapa funguje také v aplikaci Locus map. Aplikace je dostupná pro Android a iOS.
APLIKACE
Městem vás úspěšně proveze také průběžně aktualizovaná mobilní aplikace Na kole Prahou s celou řadou užitečných funkcí. Aplikace (Android, iOS) vám například vyhledá několik možných variant trasy s údaji o infrastrukturních opatřeních pro cyklisty po cestě a o spálených kaloriích nebo vám na přání nabídne množství zajímavých cyklovýletů včetně přehledného itineráře. Velkou výhodou je, že tato aplikace oproti jiným nabízí také intermodální řešení, což znamená, že vám navrhne jako jednu z variant třeba možnost využití metra na část cesty. Pokud se vám některá z nabízených tras líbí, stačí si ji jednoduše stáhnout ve formátu gpx a uložit.