Prvního března odstartovaly registrace do nového ročníku akce Do práce na kole. Samotná soutěž, která je zaměřená na podporu bezmotorových druhů dopravy, bude jako každý rok probíhat po celý květen. Novinkou je vypsání „přidružené soutěže" pro studenty vysokých škol.
Soutěžit mohou i chodci, běžci a vozíčkáři
„Dlouhodobě se zabýváme problematikou dopravy a také kvality života ve městě. Právě proto jsme jako motto letošního ročníku zvolili výzvu Zachraň město! Vyrazit na kole je totiž jeden z nejjednodušších způsobů, jak ulevit městskému ovzduší a ulicím plným aut,“ vysvětluje Anna Kociánová ze spolku Auto*Mat, který akci organizuje.
Je ale třeba ihned doplnit, že stejně jednoduše mohou kromě cyklistů vyrazit také chodci, běžci, koloběžkáři či vozíčkáři, jimž je akce – byť si ponechává tradiční název Do práce na kole – určená také. Ti všichni mají možnost se nejen stát zachránci svých měst od emisí, kolon a nevhodně zaparkovaných aut, ale také si zlepšit fyzičku… Patříte snad k těm, kteří si stěžují na nedostatek času k pravidelnému pohybu? Zapojte se do soutěže a zjistíte, že cestování do práce či školy je ideálním řešením tohoto problému!
Účast je pro týmy i jednotlivce
Jak se zapojit? Ideální je vytvořit tým o 2–5 lidech, v němž se soutěžící zdravě hecují a podporují – potvrzují to zkušenosti samotných účastníků, z nichž někteří dokonce mluvili o tom, že účast v soutěži pro ně byla tím nejlepším teambuildingem. Pokud však nikoho neseženete do party nebo jste spíše individualisté, případně máte obavy, abyste někomu soutěžení nepokazili, můžete se přihlásit i jednotlivě.
V každém případě na vás za účastnický poplatek čeká velmi kvalitní triko z biobavlny v ceně 300 Kč, různé slevy, výhody, vstupy na akce zdarma a možnost výhry například v podobě stylových kol, cyklistické výbavy nebo outdoorových zájezdů. Tip: Přihlaste se již v březnu, kdy je to nejvýhodnější a také nejdříve dostanete triko. Účastnický poplatek: do 3. dubna 290 Kč, do 17. dubna 350 Kč a do 30. dubna (last minute) 390 Kč.
Do školy na kole
„Do akce se letos více zapojí i studenti vysokých škol v rámci přidružené soutěže Do školy na kole. Chtěli bychom, aby mladí více přemýšleli o dopadech různých forem dopravy na města, ve kterých žijí. Připravujeme pro ně také zvýhodněnou registraci,“ upřesňuje Petra Melingerová, která má v Auto*Matu na starosti oblast vzdělávání, letošní novinku v podobě zapojení studentů VŠ. Registrační poplatek byl pro vysokoškoláky stanoven na 150 Kč.
Patroni akce
Výzvu Do práce na kole letos podpořili nejen účinkováním v motivačním videu od Jana Látala tvůrci z divadla VOSTO5… „Přijde mi absurdní, když ráno vídám nesmyslné kolony a ve většině aut sedí jen jeden, maximálně dva cestující. Sami jezdíme na kole celkem často a určitě doporučujeme všem aby to zkusili taky,“ říká Ondřej Cihlář z tohoto divadla. A jeho kolega Jiří Havelka doplňuje: „Kolo nepatří jenom na cyklostezku, do lesa nebo do přírody, ale je to normální součást městského provozu.“ Petr Prokop, Ondřej Bauer a Tomáš Jeřábek se ovšem shodnou, že městskému provozu je třeba přizpůsobit styl jízdy, a dodávají: „Nabádáme všechny, aby se k sobě chovali ohleduplně. Ve městě je potřeba jezdit tak, jak to dovoluje město. Aby to nikoho neohrožovalo a nezpůsobovalo to neustálý „třídní boj“ mezi uživateli silnice.“
Další tváří letošního 8. ročníku soutěže je proslulý internista prof. MUDr. Richard Češka, CSc. A proč doporučuje jezdit do práce na kole? „Ve velkých studiích bylo prokázáno, že pětkrát týdně 30–40 minut dokonce jenom rychlé chůze je dostatečné. Jestliže budeme jezdit každý den do práce a z práce na kole, tak je to úplně úžasné!“
Rozhovory se členy divadla VOSTO5 a s profesorem Češkou najdete přiložené níže.
Chcete se o letošním ročníku soutěže do práce na kole respektive pilotního ročníku Do školy na kole dozvědět více? Vše najdete na adresách www.dopracenakole.cz a facebook.com/dopracenakole. Tak se tam mrkněte, a hlavně registrujte!