Bezbariérovost je širším pojmem, který zahrnuje absenci fyzických i abstraktních překážek v prostoru a na přístupu ke službám. Vůdčím principem je tzv. universální design staveb, výrobků a služeb - tedy takové provedení, které umožňuje jejich bezpečné a samostatné používání všem lidem bez ohledu na věk, pohlaví, tělesný vzrůst, fyzickou a mentální kondici a zdravotní stav. Stavba, výrobek nebo služby, které jsou provedeny v duchu universálního designu, jsou dostupné všem (jsou vůči svým uživatelům "spravedlivé"), flexibilní, jednoduché a intuitivní, srozumitelné, „odpouštějící“ a vyžadují malou fyzickou námahu při užívání.
Dle české legislativy jsou cílovou skupinou bezbariérového užívání lidé se specifickými potřebami ve vztahu k veřejnému prostoru - osoby se sníženou schopností pohybu a orientace (vizuální i sluchové) a se sníženými mentálními schopnostmi (obvykle se označují jako osoby zdravotně postižené, rozumí se trvale), ale i další lidé, které nějaké specifické potřeby jeví (lidé po úrazu, senioři, malé děti, osoby doprovázející malé děti a kočárky, nastávající maminky apod.). Konkrétní řešení je vždy třeba posuzovat vzhledem k faktickým limitům těchto nejcitlivějších uživatelů - a je možno důvodně předpokládat, že ostatním uživatelům pak výsledek vyhoví.
V rámci tzv. starého stavebního zákona č. 183/2000 Sb. byly obecné požadavky na stavby zajišťující jejich bezbariérové užívání shrnuty v prováděcí vyhlášce č. 398/2009 Sb. a v metodice k jejímu užívání (R. Zdařilová, 2012). Platnost této vyhlášky skončila k 12.6.2024, kdy vstoupila v platnost prováděcí vyhláška zákona č. 283/2021 Sb. (nový stavební zákon) č. 146/2024 Sb. o požadavcích na výstavbu. Tato vyhláška ve věci technických požadavků na pozemní stavby zajišťující jejich bezbariérové užívání odkazuje a staví na roveň zákona ČSN 73 4001 (platná od 07/2024). Ovšem tato nová "bezbariérová" norma (jejíž úlohou bylo, mimo jiné, implementovat do české legislativy evropskou normu EN 17210:2021) neupravuje některé oblasti, které původně vyhláškou č. 398/2009 Sb. upraveny byly (např. podobu přechodů pro chodce a míst pro přecházení - zde se odkazuje na ČSN 73 6110), nebo se ve shodě s původní bezbariérovou vyhláškou odkazuje na další ČSN (např. na "zastávkovou" normu ČSN 73 6425-1), které ale tímto způsobem postaveny na roveň zákonu nejsou. V tuto chvíli je více než kdy jindy důležité se při hledání optimální podoby veřejného prostoru ptát, co jeho uživatelé potřebují a co zvládnou.
V současné době Praha zpracovává Krajský plán vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením v hl. m. Praze do roku 2030, který by navázal na krajský plán pro období 2016-2020 (s prodlouženou platností do 2022).
Významným aspektem života ve městě je přístup k veřejné hromadné dopravě. Praha naplňuje Koncepci odstraňování bariér ve veřejné hromadné dopravě (2014-2025). Aktuální stav plnění úkolů Koncepce najdete zde.
Dále je uvedeno několik odkazů na praktické materiály z oblasti navrhování bezbariérově přístupných staveb:
Technické návody TZUS TN (certifikace) - technické požadavky na výrobky http://www.tzus.cz/certifikace-vyrobku/technicke-navody/12-stavebni-vyrobky-pro-hygienicka-zarizeni-a-ostatni-specialni-vyrobky:
TN TZÚS 12.03.01 - Madla pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace
TN TZÚS 12.03.02 - Sklopná sedátka do sprchových koutů pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace
TN TZÚS 12.03.03 - Zvedací zařízení pro přemístění osob s omezenou schopností pohybu a orientace
TN TZÚS 12.03.04 - Dlažební kostky a dlažební desky se speciální hmatovou úpravou (výstupky, reliéfní povrch) použitelné pro exteriér pro zrakově postižené
TN TZÚS 12.03.05 - Dlažební kostky a dlažební desky se speciální hmatovou úpravou (výstupky, reliéfní povrch) použitelné pro interiér pro zrakově postižené
TN TZÚS 12.03.06 - Dlažební kostky a dlažební desky se speciální hmatovou úpravou (drážky) použitelné pro umělé vodicí linie a vodicí linie sloučené s funkcí varovného pásu (železnice, nástupištní konzolové desky) určené pro exteriér pro zrakově postižené
TN TZÚS 12.03.07 - Akustické orientační a informační majáky pro zrakově postižené
Přístupnost objektů občanské vybavenosti pro osoby se sníženou schopností orientace (materiál SONS – sumarizace):
https://www.sons.cz/Pristupne-objekty-P4004665.html
Praktické informace k zásadám a postupům vedoucím k zajištění bezbariérové prostupnosti staveb v praxi lze najít na Mapě bariér spolku Neposedíme.