Usilujeme o zvýšení podílu tzv. čisté mobility na celkovém výkonu přepravního systému ve městě - sníží se dopady konvenční motorové dopravy na životní prostředí a část veřejného prostoru, nyní okupovaná auty, se navrátí nám, lidem.
Pro podporu našich cílů jsme získali finanční dotaci Státního fondu životního prostředí. Projekt měl dvě hlavní části: osvětovou kampaň veřejnosti v oblasti udržitelné mobility ve městě a aktivizační program pro politické vedení a úředníky městských částí Prahy. V rámci plnění této druhé části projektu jsme společně se zástupci aktivně zapojených městských částí absolvovali:
- exkurzi na Den bez aut, Brusel, Belgie, 16. -17. 9. 2018
- společnou cyklovyjížďku po pražské infrastruktuře pro bezmotorovou dopravu Na elektrokole Prahou, 11. 10. 2018
- Seminářové setkání I. zaměřené na plánování osvětové kampaně v tématu čisté mobility, 7. 2. 2019
- Seminářové setkání II. zaměřené na organizaci velké akce pro veřejnost typu Zažít město jinak / Den bez aut, 26. 2. 2019
- V pátek 26. dubna proběhl dopolední seminář pro odbornou veřejnost na téma parkování jízdních kol, kde byly znovu představeny principy a možnosti zřizování nových parkovacích míst pro jízdní kola a koloběžky. Znovu představen byl také proces, jak mohou městské části žádat o instalaci nových stojanů na svém území.
- V úterý 30. dubna proběhlo setkání zaměřené na sdílení zkušeností s využíváním jízdních kol pro městskou logistiku. V rámci praktické části si mohli účastníci vyzkoušet jízdu na různých typech nákladních kol.
- Ve středu 26. 6. proběhla v základní škole Na Beránku, Praha 12 beseda s odborníky a rodiči: Jak osobní automobilová doprava přispívá ke znečištění ovzduší ve městě? Jak se podílí na kvalitě vzduchu v okolí škol a školek dovážení dětí autem? (viz další dobrý příklad řešení z kategorie MAMA TAXI).
- 3 ze zapojených městských částí realizovaly Den bez aut 2019 ve svém obvodu: MČ Praha Újezd (u Průhonic), MČ Praha - Dolní Měcholupy a MČ Praha 19.
Do projektu Čistá mobilita pro Prahu se celkem zapojily tyto městské části: Praha 1, Praha 3, Praha 4, Praha 7, Praha 14, Praha 19, Praha 20, Praha Dolní Měcholupy, Praha Trója a Praha Újezd. Po celou dobu trvání projektu mohly využít odborných konzultací v oblasti udržitelné dopravy a její propagace.
Děkujeme a těšíme se na další spolupráci!
Kontakt na ODO MHMP: Karolína Klímová, karolina.klimova@praha.eu, tel.236 004 304, zde si lze vyžádat kompletní závěrečnou zprávu z projektu vč. datově objemných příloh.
Projekt ČISTÁ MOBILITA PRO PRAHU byl financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.