Vyrazte na dovolenou nebo víkend bez toho, abyste se museli věnovat víc cestě před sebou než svým blízkým, řešit bez nároku na omyl krkolomné situace a postávat v kolonách, když se před vámi „něco stane“. Nechejte auto doma a svezte se raději pohodlně vlakem.
Proč
Můžete si v něm zdřímnout nebo se příjemně protáhnout, občerstvit se z vlastních zásob nebo v jídelním voze, opláchnout se a použít sociální zařízení, kdy budete potřebovat. Zaručeně se vyhnete nejen hazardujícím řidičům, ale také problémům s parkováním po cestě i v cíli. A k tomu všemu prospějete životnímu prostředí – tedy sami sobě i ostatním.
Emise
Přinášíme pár tipů, které vám mohou posloužit jako inspirace, i s výpočtem průměrné ekologické výhody pro vybrané emise: CO2 (oxid uhličitý) není jedovatý, ale podílí se na vzniku skleníkového efektu a podporuje účinky CO. CO (oxid uhelnatý), NOx (oxidy dusíku) a pevné částice mají škodlivý až devastující dopad na lidské zdraví, způsobují řadu obtíží a chorob včetně rakoviny.
ZA PŘÍRODOU
- Žďár nad Sázavou
Leží v kraji Vysočina na historické hranici mezi Čechami a Moravou. Přímo ve městě začíná CHKO Žďárské vrchy nazývané pro svou ekologickou zachovalost zeleným srdcem republiky. Vedou jimi desítky kilometrů turistických tras i naučné stezky. Kromě přírodních krás si zde užijete také památky – kostel na Zelené hoře v duchu barokní gotiky od Jana Santiniho Aichla, v širokém okolí pak hrady a zříceniny.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 2 hodiny a 24 minut. Kdybyste jeli autem (tam a zpět = 2krát 160 km = 320 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Žamberk
Turisticky přitažlivé město – barokní kostel, renesanční zámek, mariánský sloup, rozhledna (je z ní za pěkného počasí vidět i Sněžka) – v malebném podhůří Orlických hor. Zvlněná krajina Žamberské pahorkatiny představuje oblíbenou výletní destinaci pro svůj zajímavý ráz a nádherné výhledy z vrcholů. Jedním z tipů na pěkný výlet je trasa do sousedního Letohradu.
S přestupem, na místě můžete být již za 2 hodiny a 56 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 171 = 342 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Jindřichův Hradec
Po prohlídce městských památek mezi řekou Nežárkou z jedné strany a rybníkem Vajgarem z druhé se nabízejí výlety do oblasti lesů a rybníků České Kanady. Můžete na ně vyrazit přímo z Jindřichova Hradce, nebo se přesunout úzkorozchodnou železnicí například do Nové Bystřice a pokračovat na hrad Landštejn a dál až do renesančního města Slavonice.
S přestupem, na místě můžete být již za 2 hodiny a 34 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 136 = 272 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
NA HRADY A ZÁMKY
- Cheb
Zdejší hrad je jednou z nejvýznamnějších dochovaných památek románského slohu na našem území. Představuje vzácnou ukázku falce – raně středověkého císařského hradu – a pyšní se mj. unikátní dvojitou kaplí. Ze samotného Chebu navíc můžete vlakem za necelých 20 minut popojet na další hrad Vildštejn v nedaleké Skalné, který byl založen již v roce 1166.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 3 hodiny a 16 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 170 = 340 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Světlá nad Sázavou
Zámek ve Světlé nad Sázavou poprvé v historii otevřel své brány veřejnosti až v roce 2014. Byl vybudován na místě původní gotické tvrze a během staletí prošel mnoha přestavbami či dostavbami v různých slozích od renesančního přes barokní až po empír a novorenesanční prvky. Dnešní podobu získal ve druhé polovině 19. století.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 1 hodinu a 35 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 101 = 202 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Mikulov
Již z dálky viditelnou mikulovskou dominantou je renesanční, barokně přestavěný zámek stojící na výrazném skalním útesu, k jehož nejatraktivnějším částem patří knihovna a sál předků. Spolu s renesančními a barokními měšťanskými domy, židovskými a dalšími památkami vás okouzlí stejně jako Pavlovské vrchy (Pálava), pod nimiž se Mikulov rozprostírá.
S přestupem, na místě můžete být již za 3 hodiny a 38 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 249 = 498 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
DO MĚSTSKÝCH PAMÁTKOVÝCH ZÓN
- Tábor
Město bylo založeno husity v roce 1420 a z důmyslného opevnění té doby zůstala zachována Bechyňská brána. Součástí dnešní městské památkové rezervace jsou i památky gotické (nejznámější z nich je budova radnice), renesanční a barokní. Pod náměstím se ukrývá veřejnosti přístupný komplex podzemních prostor a chodeb.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 1 hodinu a 11 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 93 = 186 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Telč
Telč je přezdívána renesanční perlou mezi městy. V historickém centru okolo náměstí Zachariáše z Hradce s podloubím se toho za celá staletí změnilo jen málo. Můžete na něm obdivovat domy s typickými barevnými štíty a kousek za ním pak navštívit reprezentativní zámek vybudovaný renesančními italskými mistry.
S přestupem, na místě můžete být již za 3 hodiny a 42 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 159 = 318 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Luhačovice
Na rozdíl od Tábora a Telče chrání městská památková zóna v Luhačovicích stavby mnohem mladší, které vznikaly od počátku třicátých let 20. století, nic to však neubírá na jejich hodnotě a kráse. Dominují mezi nimi lidově-secesní stavby slavného architekta Dušana Jurkoviče. Jedinečnou atmosféru lázeňského města s léčivými prameny podtrhuje jeho poloha v CHKO Bílé Karpaty.
Přímé vlakové spojení: na místě můžete být již za 4 hodiny a 23 minut (s přestupem již za 4 hodiny a 5 minut). Kdybyste jeli autem (2krát 317 = 634 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
ZA TECHNICKÝMI PAMÁTKAMI
- Ostrava
Pokud se zajímáte o průmyslové dědictví, je pro vás „technotrasa“ Ostravou a jejím okolím to pravé. Jde o neznačenou, virtuální trasu propojující industriální památky z oblasti hornictví, hutnictví, železnice, automobilového průmyslu, hasičské techniky, pivovarnictví, vojenství i zemědělství. Budete mít mimo jiné možnost sfárat pod zem.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 3 hodiny a 1 minutu. Kdybyste jeli autem (2krát 375 = 750 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Ústí nad Labem
V městě na naší největší řece a v jeho okolí je toho k vidění spousta a bez povšimnutí byste neměli nechat ani Masarykova zdymadla (užívá se i název Zdymadlo Střekov podle městské části, kde se nacházejí). Masarykova zdymadla, která jsou chráněnou technickou památkou, byla vybudována v letech 1924–1936 a splavnila do té doby často nesjízdné místní peřeje.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 1 hodinu a 12 minut. Kdybyste jeli autem (2krát 89 = 178 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
- Břeclav
Technickou památkou jiného druhu jsou vinné sklepy. V Břeclavi se za účelem jejich poznání můžete napojit na místní okruh Vinařské stezky Podluží, který vede převážně rovinatou polní krajinou a lužními lesy. Má délku přes 40 kilometrů, a je tedy ideální pro cyklisty, ovšem na své – a jistě nepůjde jen o obdiv k technickým parametrům sklípků – si i při skromnější délce přijdou také pěší výletníci.
Přímé vlakové spojení, na místě můžete být již za 3 hodiny a 3 minuty. Kdybyste jeli autem (2krát 258 = 516 km), zatížili byste ovzduší mj. těmito emisemi:
Vlak, auto a čas
„Dostihy“ vlak–auto neřešíme. Obecně: z Prahy to časově lépe pro vlak dopadá při jízdě na sever Moravy či do Slezska (Ostrava) a v řadě ostatních případů je zanedbatelná časová výhoda u automobilů srovnaná nepředvídatelnými okolnostmi (kolony) a přestávkami k tankování, krátkému odpočinku či na oběd. Zvážíme-li všechna pro a proti, je vlak vždy lepší volbou!